Skip to content

163 White RoadJackson, NJ 08527

Built 1986

Last Sale Price
$579,000
Last Sale Date
Dec 13, 2022

Property Information

Block21601
Lot207
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,796
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,400
52%
Improvement Value:$255,800
48%
Total Assessment$536,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,158+3.5%
2024$6,917+12.2%
2023$6,167+1.3%
2022$6,086+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$579,000
Sq Ft1,796DeedBook 19252, Page 461Recorded12/15/2022

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,576DeedBook 16385, Page 567Recorded5/6/2016

Property Built

Built

Year Built: 1986