Skip to content

16 Linda DriveJackson, NJ 08527

Built 1987
Vacant Land

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jan 9, 2016

Property Information

Block21701
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,248
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$358,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$358,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,108+3.5%
2024$9,768+3.2%
2023$9,461+1.3%
2022$9,336+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 16298, Page 768Recorded1/22/2016

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 13947, Page 604

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 4637, Page 579

Property Built

Built

Year Built: 1987