Skip to content

3a Primrose LaneJackson, NJ 08527

Built 1982

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jun 19, 2015

Property Information

Block21801
Lot1.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class28
Description1SFO
Dwellings2
ZoningNC
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
56%
Improvement Value:$117,800
44%
Total Assessment$267,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,995+3.5%
2024$3,860+3.2%
2023$3,739+1.3%
2022$3,690+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 16211, Page 1001Recorded10/9/2015

Property Sale

Sale
$4,000
DeedBook 5460, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1982