Skip to content

18c Lobelia LaneJackson, NJ 08527

Built 1982

Last Sale Price
$64,900
Last Sale Date
Jan 15, 2019

Property Information

Block21801
Lot1.39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class33
Description1SFO
Dwellings2
ZoningNC
Sq Footage780
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
76%
Improvement Value:$48,500
24%
Total Assessment$198,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,698+3.5%
2024$3,573+3.2%
2023$3,461+1.3%
2022$3,416+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$64,900

From:

To:

Sq Ft780DeedBook 17367, Page 950Recorded1/25/2019

Property Sale

Sale
$31,000

From:

To:

Sq Ft780DeedBook 17294, Page 889Recorded11/9/2018

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 12349, Page 603

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 5059, Page 396

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4743, Page 982

Property Built

Built

Year Built: 1982