Skip to content

17b Primrose LaneJackson, NJ 08527

Built 1982

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 18, 2024

Property Information

Block21801
Lot1.41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class28
Description1SFO
Dwellings2
ZoningNC
Sq Footage1,056
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
55%
Improvement Value:$122,700
45%
Total Assessment$272,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,634+3.5%
2024$3,512+3.2%
2023$3,401+1.3%
2022$3,356+9.4%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,056DeedBook 19731, Page 1021Recorded7/10/2024

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft1,056DeedBook 18671, Page 1057Recorded9/9/2021

Property Built

Built

Year Built: 1982