Skip to content

17a Lobelia LaneJackson, NJ 08527

Built 1982

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Apr 5, 2013

Property Information

Block21801
Lot1.42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class28
Description1SFO
Dwellings2
ZoningNC
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
59%
Improvement Value:$106,300
41%
Total Assessment$256,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,979+3.5%
2024$3,845+3.2%
2023$3,724+1.3%
2022$3,675+1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 15503, Page 144

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 12649, Page 473

Property Sale

Sale
$53,500
DeedBook 10215, Page 1120

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4686, Page 943

Property Built

Built

Year Built: 1982