Skip to content

16a Camelia RoadJackson, NJ 08527

Built 1982

Last Sale Price
$191,000
Last Sale Date
Mar 9, 2022

Property Information

Block21801
Lot1.44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class28
Description1SFO
Dwellings2
ZoningNC
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
56%
Improvement Value:$117,800
44%
Total Assessment$267,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,872+3.5%
2024$3,741+3.2%
2023$3,624+1.3%
2022$3,576+1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$191,000
Sq Ft960DeedBook 18953, Page 935Recorded3/17/2022

Property Sale

Sale
$36,720
DeedBook 5132, Page 257

Property Sale

Sale
$84,500
DeedBook 4803, Page 670

Property Sale

Sale
$72,900
DeedBook 4760, Page 408

Property Built

Built

Year Built: 1982