Skip to content

15b Camelia RoadJackson, NJ 08527

Built 1982

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jun 12, 2018

Property Information

Block21801
Lot1.46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class28
Description1SFO
Dwellings2
ZoningNC
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
56%
Improvement Value:$117,800
44%
Total Assessment$267,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,327+3.5%
2024$3,215+3.2%
2023$3,114+1.3%
2022$3,073+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 17148, Page 1249Recorded6/18/2018

Property Sale

Sale
$62,500

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 15932, Page 748Recorded11/5/2014

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 10894, Page 1359

Property Built

Built

Year Built: 1982