Skip to content

211 S Hope Chapel Road(Block 21801 Lot 55)Jackson, NJ 08527

Built 1946
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2024

Property Information

Block21801
Lot55
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage936
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,600
63%
Improvement Value:$158,900
37%
Total Assessment$433,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,347+3.5%
2024$5,167+3.2%
2023$5,005+1.3%
2022$4,938+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1946