Skip to content

193 S Hope Chapel RoadJackson, NJ 08527

Built 1946

Last Sale Date
May 11, 2022

Property Information

Block21801
Lot57.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class17
Description1SFR1UG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,385
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,600
38%
Improvement Value:$449,300
62%
Total Assessment$723,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,362+3.5%
2024$10,013
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1946