Skip to content

Whitesville Road(Block 21801 Lot 78)Jackson, NJ 08527

Vacant Land

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Feb 8, 2024

Property Information

Block21801
Lot78
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage---
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$408,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,997+3.5%
2024$3,863+3.2%
2023$3,742-15.1%
2022$4,405+1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 19613, Page 120Recorded2/22/2024

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 18472, Page 287Recorded5/12/2021

Property Sale

Sale
$81,450
DeedBook 10720, Page 1204

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 10277, Page 1857