Skip to content

370 & 375 Faraday AvenueJackson, NJ 08527

Commercial

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Jul 3, 2003

Property Information

Block22010
Lot4.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class10
Description3-1SFA
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage---
Acreage2.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$928,000
28%
Improvement Value:$2,382,000
72%
Total Assessment$3,310,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,416+3.5%
2024$40,021+3.2%
2023$38,766+1.3%
2022$38,254+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 11558, Page 1633