Skip to content

445 Whitesville RoadJackson, NJ 08527

Built 1949

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Mar 8, 2023

Property Information

Block22203
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page222

Building Details

Building Class17
Description1.5 SFF 1440
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage1,350
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,800
54%
Improvement Value:$201,200
46%
Total Assessment$442,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,320+3.5%
2024$5,141+3.2%
2023$4,979+1.3%
2022$4,914+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,350DeedBook 19345, Page 530Recorded4/6/2023

Property Built

Built

Year Built: 1949