Skip to content

275 S Hope Chapel RoadJackson, NJ 08527

Built 1936
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Apr 7, 2016

Property Information

Block22301
Lot25.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page223

Building Details

Building Class10
Description2SBA
Dwellings1
ZoningRGC1
Sq Footage---
Acreage1.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$600,000
16%
Improvement Value:$3,150,000
84%
Total Assessment$3,750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$65,958+1058.5%
2024$5,693+2.2%
2023$5,572
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 16373, Page 1061

Property Built

Built

Year Built: 1936