Skip to content

403 Basso StreetJackson, NJ 08527

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Mar 18, 2025

Property Information

Block23001
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page230

Building Details

Building Class17
Description1SWR2AG
Dwellings1
ZoningRD1
Sq Footage2,236
Acreage4.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$334,300
41%
Improvement Value:$473,600
59%
Total Assessment$807,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,167+3.5%
2024$9,825+5.8%
2023$9,284+1.3%
2022$9,161+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft2,236DeedBook 19959, Page 855Recorded3/20/2025

Property Built

Built

Year Built: 1993