Skip to content

565 Basso StreetJackson, NJ 08527

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block23001
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page230

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningRD1
Sq Footage2,152
Acreage5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
37%
Improvement Value:$614,900
63%
Total Assessment$979,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,504+3.5%
2024$10,150+3.2%
2023$9,831+1.3%
2022$9,702+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$520,500
Sq Ft2,152DeedBook 17898, Page 1269Recorded5/22/2020

Property Sale

Sale
$562,000

From:

To:

Sq Ft2,152DeedBook 17130, Page 1417Recorded5/31/2018

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 11157, Page 1395

Property Built

Built

Year Built: 1983