Skip to content

Sheffield Street(Block 23103 Lot 8)Jackson, NJ 08527

Vacant Land

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Dec 29, 1998

Property Information

Block23103
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page231

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningRD1
Sq Footage---
Acreage5.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$75,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,479+3.5%
2024$3,362+3.2%
2023$3,256+1.3%
2022$3,213+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000
DeedBook 5654, Page 179