Skip to content

1458 Jordan AvenueJackson, NJ 08527

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 13, 2021

Property Information

Block23107
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page231

Building Details

Building Class17
Description1.5SFF
Dwellings1
ZoningRD1
Sq Footage2,720
Acreage3.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,900
34%
Improvement Value:$593,500
66%
Total Assessment$898,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,468+3.5%
2024$11,082+7.1%
2023$10,347+1.3%
2022$10,210+1.1%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4670, Page 441