Skip to content

1515 Ridge AvenueJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Nov 20, 1989

Property Information

Block23202
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page232

Building Details

Building Class17
Description1.5SFO2AG
Dwellings1
ZoningRD1
Sq Footage2,418
Acreage4.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$344,000
44%
Improvement Value:$435,300
56%
Total Assessment$779,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,012+3.5%
2024$9,675+3.2%
2023$9,371+1.3%
2022$9,248+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 4800, Page 792

Property Built

Built

Year Built: 1985