Skip to content

1 Chris Ann CourtJackson, NJ 08527

Built 1993

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
May 27, 1999

Property Information

Block4402
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description2SALL2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,118
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,500
39%
Improvement Value:$477,300
61%
Total Assessment$785,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,059+3.6%
2024$9,714+3.4%
2023$9,395+1.4%
2022$9,263+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5697, Page 997

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5116, Page 550

Property Built

Built

Year Built: 1993