Skip to content

8 Harrow CourtJackson, NJ 08527

Built 2010

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jul 29, 2020

Property Information

Block4710
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage3,277
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,000
25%
Improvement Value:$491,100
75%
Total Assessment$652,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,971+3.5%
2024$9,629+3.4%
2023$9,314+1.4%
2022$9,182+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft3,277DeedBook 17998, Page 939Recorded8/7/2020

Property Sale

Sale
$442,629
DeedBook 14630, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$12,311,670
DeedBook 13921, Page 1778