Skip to content

178 Hickory RoadJackson, NJ 08527

Built 1960

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Jan 20, 1999

Property Information

Block5001
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningLC
Sq Footage1,866
Acreage5.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$373,700
52%
Improvement Value:$348,100
48%
Total Assessment$721,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,679+3.6%
2024$8,381+3.4%
2023$8,106+1.4%
2022$7,992+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5659, Page 837

Property Built

Built

Year Built: 1960