Skip to content

170 N County Line RoadJackson, NJ 08527

Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Feb 29, 2024

Property Information

Block5301
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class10
Description1464
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage1.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$526,500
75%
Improvement Value:$173,500
25%
Total Assessment$700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,160+3.5%
2024$10,777+3.4%
2023$10,424+1.4%
2022$10,277+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 19623, Page 813Recorded3/6/2024

Property Sale

Sale
$7,500
DeedBook 4971, Page 914

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4837, Page 785