Skip to content

7 Scarlet Oak CourtJackson, NJ 08527

Built 1990

Last Sale Price
$182,400
Last Sale Date
Feb 14, 1991

Property Information

Block5401
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,105
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$423,000
53%
Improvement Value:$377,700
47%
Total Assessment$800,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,995+3.6%
2024$9,652+3.4%
2023$9,336+1.4%
2022$9,204+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$182,400
DeedBook 4888, Page 733

Property Built

Built

Year Built: 1990