Skip to content

4 Cedar Knoll RoadJackson, NJ 08527

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2021

Property Information

Block5401
Lot62
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR30
Sq Footage3,645
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,000
31%
Improvement Value:$900,100
69%
Total Assessment$1,305,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,955+3.5%
2024$14,443+3.4%
2023$13,969+1.4%
2022$13,772+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$845,000
Sq Ft3,645DeedBook 18562, Page 1800Recorded7/6/2021

Property Sale

Sale
$533,400
DeedBook 12588, Page 352

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$1,800,000
DeedBook 11299, Page 273