Skip to content

19 E Scarlet Oak CourtJackson, NJ 08527

Built 1992

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Jan 8, 2021

Property Information

Block5501
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description2SALL2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,172
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,400
43%
Improvement Value:$523,500
57%
Total Assessment$925,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,515+3.9%
2024$11,078+4.0%
2023$10,649+3.6%
2022$10,277+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000
Sq Ft2,172DeedBook 18281, Page 966Recorded1/26/2021

Property Sale

Sale
$468,500
DeedBook 12263, Page 1332

Property Sale

Sale
$190,100
DeedBook 5048, Page 979

Property Built

Built

Year Built: 1992