Skip to content

7 Mimosa CourtJackson, NJ 08527

Built 1992

Last Sale Price
$363,450
Last Sale Date
Jul 16, 2019

Property Information

Block5601
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SALL2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,967
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$337,100
48%
Improvement Value:$366,900
52%
Total Assessment$704,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,770+3.9%
2024$9,399+7.3%
2023$8,759+1.4%
2022$8,638+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$363,450
Sq Ft1,967DeedBook 17545, Page 1287Recorded7/23/2019

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 4989, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1992