Skip to content

175 Bartley RoadJackson, NJ 08527

Built 1985
Commercial

Last Sale Price
$11,500,000
Last Sale Date
Dec 29, 2021

Property Information

Block5601
Lot66
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class10
Description87347
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage10.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,200,000
32%
Improvement Value:$19,550,000
68%
Total Assessment$28,750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$305,210+3.6%
2024$294,745+3.4%
2023$285,085+1.4%
2022$281,060+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$11,500,000
DeedBook 18949, Page 1646Recorded3/15/2022

Property Built

Built

Year Built: 1985