Skip to content

7 Ash RoadJackson, NJ 08527

Built 1990

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 5, 1991

Property Information

Block5603
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SALL2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,193
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$338,500
43%
Improvement Value:$456,600
57%
Total Assessment$795,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,745+3.9%
2024$10,337+4.0%
2023$9,937+1.4%
2022$9,800+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4929, Page 473

Property Built

Built

Year Built: 1990