Skip to content

7 Sunny Woods LaneJackson, NJ 08527

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2023

Property Information

Block5801
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2SALL
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,495
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,600
38%
Improvement Value:$678,200
62%
Total Assessment$1,098,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,410+23.9%
2024$10,013+4.0%
2023$9,625+1.4%
2022$9,492+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$751,000
Sq Ft2,495DeedBook 18753, Page 1812Recorded11/1/2021

Property Sale

Sale
$259,900
DeedBook 4771, Page 687

Property Built

Built

Year Built: 1989