Skip to content

6 E Connecticut ConcourseJackson, NJ 08527

Built 1963

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 1, 2023

Property Information

Block5902
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class17
Description2SFS1AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,748
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,000
50%
Improvement Value:$293,500
50%
Total Assessment$584,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,713+3.9%
2024$6,458+4.0%
2023$6,208+1.4%
2022$6,123+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,748DeedBook 19093, Page 1006Recorded7/8/2022

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,748DeedBook 18085, Page 1162Recorded10/5/2020

Property Sale

Sale
$226,500
DeedBook 11882, Page 492

Property Built

Built

Year Built: 1963