Skip to content

31 Rhode Island DriveJackson, NJ 08527

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 11, 2020

Property Information

Block6009
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,028
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,100
53%
Improvement Value:$261,600
47%
Total Assessment$551,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,045+3.9%
2024$5,815+4.0%
2023$5,590+1.4%
2022$5,513+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,513

From:

To:

Sq Ft1,028DeedBook 16384, Page 217Recorded5/5/2016

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5316, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1965