Skip to content

6 Minnesota DriveJackson, NJ 08527

Built 1962

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Nov 28, 2001

Property Information

Block6012
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,097
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,000
50%
Improvement Value:$289,800
50%
Total Assessment$582,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,045+4.0%
2024$6,777+9.8%
2023$6,173+1.4%
2022$6,088+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 10652, Page 1813

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5705, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1962