Skip to content

36 E Connecticut ConcoursJackson, NJ 08527

Built 1960

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
Mar 31, 2020

Property Information

Block6101
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
Description2SFS
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,496
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,500
48%
Improvement Value:$319,500
52%
Total Assessment$612,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,299+39.2%
2024$5,963+4.0%
2023$5,732+1.4%
2022$5,653+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$309,000
Sq Ft1,496DeedBook 17868, Page 98Recorded4/27/2020

Property Built

Built

Year Built: 1960