Skip to content

6 Kansas DriveJackson, NJ 08527

Built 1966

Last Sale Price
$369,900
Last Sale Date
Apr 15, 2021

Property Information

Block6108
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
Description1.5SFF1AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,468
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,000
60%
Improvement Value:$193,700
40%
Total Assessment$486,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,894+3.5%
2024$6,664+4.0%
2023$6,406+1.4%
2022$6,317+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$369,900
Sq Ft1,468DeedBook 18436, Page 1917Recorded4/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 1966