Skip to content

1004 Woodlane RoadJackson, NJ 08527

Built 1972

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Aug 10, 2018

Property Information

Block6109
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
Description2SFS1AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,496
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,000
54%
Improvement Value:$248,400
46%
Total Assessment$539,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,215+4.0%
2024$5,979+4.0%
2023$5,747+1.4%
2022$5,668+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,496DeedBook 17209, Page 1164Recorded8/15/2018

Property Built

Built

Year Built: 1972