Skip to content

8 Albany AvenueJackson, NJ 08527

Built 1968

Last Sale Price
$157,500
Last Sale Date
Apr 8, 2011

Property Information

Block6302
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,856
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,300
50%
Improvement Value:$299,400
50%
Total Assessment$595,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,119+4.0%
2024$6,848+4.0%
2023$6,583+1.4%
2022$6,492+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 14895, Page 587

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 13190, Page 745

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 10781, Page 107

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5292, Page 384

Property Built

Built

Year Built: 1968