Skip to content

20 Ashford RoadJackson, NJ 08527

Built 1973

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Oct 1, 2019

Property Information

Block6304
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2SF01AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,136
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,000
29%
Improvement Value:$795,400
71%
Total Assessment$1,114,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,587+104.4%
2024$8,113+4.0%
2023$7,799+1.4%
2022$7,691+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft2,136DeedBook 17636, Page 965Recorded10/8/2019

Property Sale

Sale
$141,500
DeedBook 5494, Page 449

Property Built

Built

Year Built: 1973