Skip to content

29 Clover Hill DriveJackson, NJ 08527

Built 1998

Last Sale Price
$616,000
Last Sale Date
Jul 1, 2022

Property Information

Block6304
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,592
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$331,500
47%
Improvement Value:$373,100
53%
Total Assessment$704,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,115+3.9%
2024$9,731+4.0%
2023$9,354+1.4%
2022$9,225+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$616,000
Sq Ft1,592DeedBook 19105, Page 471Recorded7/19/2022

Property Sale

Sale
$165,900
DeedBook 5701, Page 468

Property Built

Built

Year Built: 1998