Skip to content

60 Bates RoadJackson, NJ 08527

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 14, 2016

Property Information

Block6401
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SF2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,276
Acreage1.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$327,300
51%
Improvement Value:$314,700
49%
Total Assessment$642,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,570+3.9%
2024$8,245+4.0%
2023$7,926+1.4%
2022$7,816+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968