Skip to content

22 Bates RoadJackson, NJ 08527

Built 1976

Last Sale Price
$727,000
Last Sale Date
Aug 8, 2024

Property Information

Block6401
Lot77
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,318
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,500
41%
Improvement Value:$459,400
59%
Total Assessment$782,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,707+3.9%
2024$10,300+4.0%
2023$9,902+1.4%
2022$9,765+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$727,000
Sq Ft2,318DeedBook 19761, Page 1006Recorded8/12/2024

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5288, Page 521

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 4947, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1976