Skip to content

8 Pineoaka RoadJackson, NJ 08527

Built 1976
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 8, 1999

Property Information

Block6401
Lot90
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description4144
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,144
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
24%
Improvement Value:$791,000
76%
Total Assessment$1,036,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,432+3.9%
2024$13,884+4.0%
2023$13,346+1.4%
2022$13,162+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 4728, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1976