Skip to content

2156 W County Line RoadJackson, NJ 08527

Commercial

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
May 31, 2022

Property Information

Block6501
Lot42.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class10
Description3000
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,000
43%
Improvement Value:$428,000
57%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,361+3.9%
2024$12,854+4.0%
2023$12,356+1.4%
2022$12,185+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 19062, Page 1041Recorded6/10/2022

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5340, Page 250

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 5315, Page 335