Skip to content

12 Briarwood CourtJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$454,000
Last Sale Date
Jun 10, 2021

Property Information

Block6602
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,881
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,800
41%
Improvement Value:$462,400
59%
Total Assessment$779,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,671+3.9%
2024$9,304+28.4%
2023$7,244+1.4%
2022$7,144+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$454,000
Sq Ft1,881DeedBook 18530, Page 1185Recorded6/14/2021

Property Sale

Sale
$337,500

From:

To:

Sq Ft1,881DeedBook 16586, Page 1610Recorded12/1/2016

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 11518, Page 1386

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4647, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1985