Skip to content

12 Harvest CourtJackson, NJ 08527

Built 1988

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Aug 15, 2017

Property Information

Block6702
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description2SF22AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,898
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,800
40%
Improvement Value:$444,100
60%
Total Assessment$740,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,052+3.9%
2024$10,632+13.5%
2023$9,370+1.4%
2022$9,240+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,898DeedBook 16949, Page 1387Recorded11/27/2017

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 5678, Page 832

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4972, Page 373

Property Sale

Sale
$145,400
DeedBook 4649, Page 709

Property Built

Built

Year Built: 1988