Skip to content

792 Brewers Bridge RoadJackson, NJ 08527

Built 1960

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jul 22, 2022

Property Information

Block6702
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningLC
Sq Footage1,650
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,000
55%
Improvement Value:$242,300
45%
Total Assessment$534,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,470+4.0%
2024$6,224+4.0%
2023$5,983+1.4%
2022$5,900+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,650DeedBook 19117, Page 821Recorded7/29/2022

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 10429, Page 28

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 5401, Page 729

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4630, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1960