Skip to content

53 Claridge DriveJackson, NJ 08527

Built 1974

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Mar 31, 2017

Property Information

Block6902
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2SFL1AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,600
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,100
53%
Improvement Value:$286,200
47%
Total Assessment$603,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,842+4.0%
2024$7,544+4.0%
2023$7,252+1.4%
2022$7,152+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 16703, Page 535Recorded4/5/2017

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 5611, Page 739

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4866, Page 487

Property Sale

Sale
$172,900
DeedBook 4604, Page 921

Property Built

Built

Year Built: 1974