Skip to content

2 Keith CourtJackson, NJ 08527

Built 1980

Last Sale Price
$176,000
Last Sale Date
Jul 17, 2001

Property Information

Block6903
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2SFL1AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,798
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$313,700
40%
Improvement Value:$473,200
60%
Total Assessment$786,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,400+3.9%
2024$10,005+23.1%
2023$8,131+1.4%
2022$8,019+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 10476, Page 94

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4703, Page 700

Property Built

Built

Year Built: 1980