Skip to content

875 Bethel Church RoadJackson, NJ 08527

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 5, 2020

Property Information

Block7001
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,436
Acreage1.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,600
62%
Improvement Value:$178,300
38%
Total Assessment$465,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,987+3.9%
2024$6,722+8.2%
2023$6,212+1.5%
2022$6,122+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1983