Skip to content

7 Cortelyou RoadJackson, NJ 08527

Built 1998

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Oct 16, 2018

Property Information

Block7002
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,805
Acreage1.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,700
42%
Improvement Value:$602,200
58%
Total Assessment$1,035,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,838+3.9%
2024$11,388+4.0%
2023$10,948+2.7%
2022$10,656+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000

From:

To:

Sq Ft2,805DeedBook 17274, Page 464Recorded10/19/2018

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,805DeedBook 16728, Page 393Recorded5/4/2017

Property Sale

Sale
$404,000
DeedBook 11013, Page 441

Property Sale

Sale
$229,900
DeedBook 5640, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 1998